ÜYE GİRİŞİ
:
:

Güvenli Sürüş Teknikleri

         ARAÇ KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE, GÜVENLİĞİ GÖZ ARDI ETMEMEK GEREKİR

Beceri ve yetenekleri bakımından sürücülüğe çok uygun oldukları halde bir çok kişinin bu açıdan daha zayıf kişilere kıyasla daha tehlikeli sürücüler olduğuna ilişkin pek çok bulgu vardır.Bu kişilerin yetenek ve becerilerine güvenerek daha fazla riskli durumlara girdikleri ve bu risklerden bir kısmının da gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bunun açıklaması ne olursa olsun, asıl önemli olan şudur ki, yetenek ve beceriler açısından iyi durumda olmak, güvende olmak anlamına gelmemektedir. Oysa araştırmalar, güvenli sürücülük alışkanlığının pek çok eksikliği telafi edebildiğini göstermektedir.

      Meydana gelen trafik kazaları incelendiğinde sürücülerin bir anlık dikkatsizlikleri sonucu meydana geldiği görülmektedir.  Trafikte tehlikeli her ortamdan sağlam çıkacak sürücüden ziyade, bu tür tehlikeli pozisyonları önceden fark ederek bu ortamları yaratmayacak sürücülük bilinci kazanmaları gerekir.

!Sürücünün kendisi dışındaki etkenleri ve diğer sürücülerin durumunu dikkate almaları,

!Araç kullanmada eksiksiz, sakin, sorumluluk sahibi olmaları,

!Hızlı ve doğru karar verme yeteneklerini geliştirmeleri, 

!Tehlikeyi önceden fark ederek tehlikeli ortamları yaratmamaları,

!Yanlış tahmin ve bilgilerin ne tür rizikolar oluşturduğunu gözlemlemeleri,

!Stresle, yorgunlukla, sinirlilikle mücadele etmeyi kavramaları,

!Risk altında karar verme yeteneğini geliştirmeleri,

!Doğru fren yapmayı refleks haline getirmeleri,

!Araç bakımlarının güvenli sürücülük bakımından önemini kavramaları,

!Araçlarda günlük kontrolleri yapmayı alışkanlık haline getirmeleri,

!Yangında davranış biçimini kavramaları,

!Kazalarda ilk müdahale ve ilk yardım cesareti kazanmaları,

!Devrilmelere karşı sürüş tekniklerini kavramaları,

!Psikolojik sağlıklarının, kazaya yatkın olup olmadıklarını değerlendirmeleri,

!Problemlişoförlerin hangi nedenlerle kaza yaptıklarını tespit etmeleri gerekmektedir.

       UZUN YOLCULUKLARA NASIL HAZIRLANMALIYIZ

  YOLA ÇIKIŞ ÖNCESİ KONTROLLAR

  Lâstikler

 • Oturma Pozisyonu

 • Ayna Ayarları

 • Frenler 

 • Emniyet Kemeri

Emniyet kemeri, kazaları önlemeyen ancak meydana gelebilecek yaralanmaları azaltabilen bir güvenlik aracıdır.

 • Hava Yastığ ı 

Hava yastıkları önden ve öne yakın çarpmalar için tasarlanmış güvenlik donanımlarıdır. Bu tip çarpmalar yolcuların ölümünün yarısından daha fazlasına yol açmaktadır. Hava yastığı kafa ve göğüs yaralanmalarını azaltmak üzere ve çarpmanın şiddeti orta ya da ciddi düzeyde ise açılacak şekilde tasarlanmıştır.

 • Farlar

 • Stop Lâmbaları

 • Sürüş Güvenlik Donanımlarını n Kontrolü (ABS, ASR, ESP vb.) 

        ! Uzun bir yolculuğa çıkmadam önce kendimizi ve aracımızı hazırlamamız gerekir.Arcımızın bakımlarını yaptırmalı, eğer kış yolculuğu ise mutlaka kış lastiklerimiz olmalı ve zincirlerimizi aracımızda bulundurmalıyız. 

        ! Uzun yolculuklarda dikkat etmemiz gereken konulardan biride molalar,her 2 saatte verilen 15 dakikalık mola devam edeceğimiz yol kesimini daha güvenli almamızı sağlar.

        ! Uzun yolculuklarda yol durumuda çok önemlidir, kazaların çoğunun düz yol kesimlerinde olduğunu hatırlarsak, uzun düzlüklerde sürücünün uykusunu getirdiğinden takip mesafesini daha arttırması ve hız limitlerini aşmaması gerekir.

VİRAJLI YOLLARDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Virajlı yollara girmeden önce mutlaka hızımızı azaltmalıyız, aracımızın ön yada arka dan çekişli olduğunu bilmemiz gerekiyor,çünki viraja biraz hızlı girdiğimiz zaman öndenmi arkadanmı kaymaya başladığını kestirmemiz gerekir.

Araç önden kaymaya başlamışsa,öncelikle debriyaj kullanılarak çekiş tekerleklerini giden gücün kesilmesi gerekir.

Arkadan kaymaya başlamışsa debriyaja basıldıktan sonra aracın arkasının kaydığı yöne direksiyonu çevirmek,kayma hareketini engelledikten sonra gidilecek istikamete direksiyonu çevirmek gerekir.(kontra hareketi)

ABS frensisteminin daha kısa mesafede durdurmadığını bilerek takip mesafesini arttırmamız gerekir.ABS fren sistemi bulunan araçlarda fren pedalına basılınca gelen gürültü ve titreşime karşılık sürücü ayağını fren pedalından kaldırmaması gerekir.

KAYGAN YOL KESİMLERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ.

Kaygan yollarda ani direksiyon hareketlerinden kaçınmalıyız, ani vites küçütmemeliyiz,hızımızıda mutlaka azaltmalıyız.

Karlı ve buzlu yollarda seyir halinde iken en önemli dikkat etmemiz gereken konulardan biride etrafımızdaki diğer aracların yapabilecekleri hatalara hazırlıklı olmamız gerektiğidir.Mümkünse eğer diğer araclarla aramızda normalden daha fazla mesafe bırakmalıyız

Kışın buğulamayı önlemek için havalandırma sistemi açık olduğuna dikkat etmemiz gerekir.

 ÖNDEKİ ARACI TAKİP MESAFESİ

   Seyir halindeyken önden giden aracla güvenli bir mesafe bırakmak zorundayız,bu mesafeye takip mesafesi deriz.Takip mesafesini sürücülerin çoğu hızının yarısı olarak bilirler, bu kural doğrudur ama diğer bir kontrolumuzde 2 saniyede kat edeceği mesafedir.Şehir içinde bu kadar mesafe bırakamadığımız zamanlarda  ve yakın takip etmemiz gerektiği zamanlarda da öndeki aracın arka tekerleklerini görmemiz gerekir. 

  Önümüzden giden arac eğer ağır vasıta ise daha dikkatli olmamız gerekir,ağır vasıtaların yan aynalarının göstermediği ölü noktaları vardır.